سایت گلاس چیست؟ / انواع / کاربرد / جایگاه در سیستم برودتی / کالابرودت / 02177677053

 

 

خرید سایت گلاس دانفوس

 


سایت گلاس یا شیشه رویت


 

سایت گلاس (sight glass) یا شیشه رویت، وسیله ای جهت مشاهده حرکت، رنگ و میزان شفافیت مایع عبوری از آن است. این وسیله یک وسیله مفید و ضروری در هر چرخه تبرید ست که به وسیله آن میتوان از وجود رطوبت، خرابی ها و گرفتگی ها در سیستم برودتی، خبردار شد.

 

سایت گلاس

 

 


نشانگر وسط سایت گلاس چه چیز را نشان میدهد؟


 

در صورتی که وکیوم ناقص انجام شود، مقداری رطوبت وارد سیستم برودتی می شود. تغییر رنگ نشانگری که در وسط آن وجود دارد، نشان از وجود یا عدم وجود رطوبت در سیستم برودتی ست. رنگ زرد  (wet) نشان از وجود رطوبت و رنگ سبز (dry) نشان از عدم وجود رطوبت می باشد.

 

همچنین می توان از سایت گلاس های تعبیه شده در قسمت های مختلف خط مایع، رنگ نشانگر وسط آن ها را با هم مقایسه کرد. در صورتی که سیستم برودتی به درستی کار بکند، این ابزار، مبرد مایع  سیستم برودتی را به صورت ستونی از مایع شفاف و بدون کف نشان می دهد.

 

 


وجود کف و حباب در سایت گلاس نشانه چیست؟


 

در صورت وجود کف و حباب در مبرد و مشاهده آن از طریق این ابزار ، نشان از وجود مشکل و یا اختلال در کاردکرد صحیح یکی از قسمت ها در سیستم برودتی ست. از دلایل وجود کف در خط مایع سیستم برودتی، میتوان دلایل زیر را عنوان کرد:

 

 • به دلیل وجود مشکل در فن کندانسور و یا در فن برج
 • به دلیل مسدود و بسته شدن بین فین های کندانسور
 • کمبود آب در کنداسورهای آبی
 • گرفتگی در فیلتر و یا وجود هر نوع گرفتگی در مسیر مبرد سیستم برودتی که باعث افت فشار بیش از حد در فیلتر می شود
 • وجود نشتی در سیستم برودتی
 • شارژ ناقص مبرد و کم بودن آن در سیکل تبرید
 • گرم شدن اطراف خط مایع
 • گرفتگی فیلتر درایر یا باریک بودن قطر لوله خط مایع یا خرابی شیر برقی که باعث افت فشار مایع میشود.

 

سایت گلاس

 

 


جایگاه سایت گلاس در سیستم برودتی


 

در هر سیستم برودتی، فاصله ی بین کندانسور تا اواپراتور، مبرد به صورت مایع در جریان است، به همین دلیل به این مسیر خط مایع گویند. جایگاه این وسیله در قسمت پرفشار خط مایع می باشد و جایگاه دقیق آن قبل از شیر انبساط و بعد از هر وسیله ی جانبی در خط مایع است.

 

 


انواع سایت گلاس در سیستم برودتی


 

سایت گلاس در بدنه کمپرسور برای مشاهده وضعیت روغن کارتل : همیشه باید این نوع به گونه ای نصب شود که دریچه دید روغن در معرض دید اپراتور باشد تا اپراتور وضعیت روغن را از لحاظ آلودگی و یا اسیدی شدن و حل شدن با مبرد را به راحتی بررسی نماید. روغن کمپرسور در صورت سالم بودن، شفاف است و رنگ آن روشن متمایل به قهوه ای ست اما در صورت تیره بودن رنگ روغن کارتل کمپرسور، باید تعویض شود.

 

سایت گلاس در خط مایع جهت رویت مایع مبرد: این نوع بعد از کندانسور و قبل از اکسپنشن قرار دارد. در صورتی که مسیر لوله کشی شده مایع زیاد و طولانی باشد، ممکن است از تعداد بیشتری از آن استفاده شود.

 

سایت گلاس 4

 

 


کاربرد سایت گلاس


 

 • تشخیص وجود یا عدم وجود رطوبت در سیستم برودتی
 • تشخیص وجود یا عدم وجود مشکل در خط مایع مثل گرفتگی در صافی ها، فیلترها و …
 • مشاهده جریان حرکت مایع و تشخیص منظم بودن جریان آن و برگشت روغن کمپرسور به کارتل
 • تشخیص وجود یا عدم وجود باقی مانده مبرد یا مواد خارجی آلوده در هنگام تمیز کاری خطوط لوله ای جریان مبرد
 • تشخیص وجود یا عدم وجود روغن در کارتل و تشخیص رنگ روغن و سالم و ناسالم بودن آن
 • مشاهده میزان مخلوط شدن ذرات جامد با مبرد و تایین مسیر حرکت ذرات
 • مشاهده سیال مایع شده در خطوط بخار سیستم برودتی و خاموش کردن سریع سیستم توسط اپراتور

 

سایت گلاس 3

 

 


انواع سایت گلاس


 

 • sight glass window یا شیشه های سایت گلاس که بر روی مخازن و تانک ها نصب میشود.
 • sight glass indicator نمایشگر رویت جریان که بر روی خط سیستم برودتی نصب میشود.

 

نوع نمایشگر رویت جریان خود به دو نوع الف) تمام دید 360 درجه دور تا دور و ب ) دید از درون نمایشگر جریان که دارای 2 نوع یک طرفه دید و دو طرفه دید می باشد، تقسیم می شود.

 

 


برترین برندهای سایت گلاس در ایران 


 

از برندهای معروف سایت گلاس میتوان به دو برند دانفوس و کستل اشاره کرد. این دو برند از تولید کنندگان قطعات و لوازم برودتی هستند و در بازار جهانی از محبوبیت زیادی برخوردار هستند.

 

 

برند دانفوس

 

کمپانی دانفوس دانمارک یکی از معروف ترین و بزرگ ترین کمپانی های فعال در زمینه تولید قطعات صنعت برودت می باشد. محصولات این برند نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای دنیا از محبوبیت بالایی برخوردار است و اکثر تعمیرکاران برودتی از قطعات تولیدی این برند در کار استفاده می کند. یکی از دلایل محبوبیت این برند، کیفیت بالا و مقرون به صرفه بودن این قطعات است. محصولات این شرکت شامل موتورهای الکتریکی، شیرآلات و تجهیزات کنترلی می باشد.

 

دانفوس

 

یکی از مهم ترین محصولاتی تولیدی این برند، سایت گلاس های مهره ای و جوشی است که برای تشخیص رطوبت و مقدار مبرد در سیستم های برودتی به کار می رود. شرکت دانفوس انواع سایت گلسها را با مدل SGN ، SGR ، SGI را تولید و به بازار جهانی عرضه می نماید که برای روغن های معدنی و مبرد های غیر قابل اشتعال مانند HFC استفاده می شوند.

 

نوع SGN و SGI نشان دهنده رطوبت بیش از حد موجود در سیستم تبرید، سابکولینگ ناکافی و یا کمبود مبرد می باشد. اما با این تفاوت که SGN برای کار با گاز های غیر قابل اشتعال (HFC refrigerants) و SGI برای کار با روغن های معدنی (HCFC refrigerants) مناسب است. نوع SGR نشانگر رطوبت ندارد و عمدتا برای نشان دادن وضعیت مبرد و همچنین سطح مایع در رسیور یا سطح روغن در کمپرسور استفاده می شود. این سایت گلاس ها حداکثر فشار کاری 35 بار را تحمل می کنند.

 

جهت خرید اینترنتی سایت گلاس سردخانه از کالابرودت کلیک کنید.

0005