کمپرسور سردخانه یکی از اصلی ترین لوازم سردخانه به شمار می رود که در اکثر مواقع قیمت آن نسبت به دیگر تجهیزات و لوازم سردخانه، بالاتر است. دقت در انتخاب کمپرسور مناسب برای سردخانه، تا حد زیادی، شما را از دردسر خرابی و تعمیرات در امان نگه می دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را درباره کمپرسور سردخانه و انواع آن، برندها و مدل های موجود در بازار، تفاوت کمپرسور سردخانه زیر صفر و بالای صفر، کمپرسور سردخانه تکفاز و سه فاز و … در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید. 

کمپرسور سردخانه چیست؟

کمپرسور در سردخانه ( که به آن موتور سردخانه نیز می گویند ) از مهم ترین دستگاه های سردخانه و سیکل برودت به شمار می رود. به کمپرسور، قلب سیستم برودتی نیز می گویند. کمپرسور سردخانه دستگاهی است که وظیفه متراکم سازی و فشرده سازی مبرد را بر عهده دارد. مبرد خارج شده از اواپراتور، وارد کمپرسور شده و در آن دچار افزایش فشار و دما می گردد که این عمل در کمپرسور توسط سیلندر و پیستون انجام می شود. مبرد خارج شده از کمپرسور، وارد کندانسور شده و پس از آن در سیکل سردخانه چرخش می کند. موتور سردخانه را معمولا بر اساس توان و قدرت آن دسته بندی می کنند. کمپرسور در سردخانه دارای انواع مختلفی بوده که در قسمت بعد به معرفی انواع آن می پردازیم. 

انواع کمپرسور سردخانه 

اساس ساختار و کارکرد کمپرسور سردخانه، سیلندر و پیستون است. از کمپرسور های برودتی نوع سیلندر پیستونی جهت فشرده سازی مبرد در سردخانه ها استفاده می شود. دیگر انواع کمپرسورهای برودتی نظیر اسکرال یا اسکرو، در اغلب موارد در سردخانه کاربردی ندارند. کمپرسور های سیلندر پیستونی از لحاظ ساختار، به 3 دسته تقسیم می شوند :

  • کمپرسور سیلندر پیستونی باز (سمی هرمتیک)
  • کمپرسور سیلندر پیستونی بسته (هرمتیک)
  • کمپرسور سیلندر پیستونی نیمه بسته (سمی هرمتیک)

در سردخانه ها از نوع سیلندر پیستونی بسته و نوع کمپرسور سیلندر پیستونی نیمه بسته کاربرد دارد. کمپرسور های سردخانه ای را بر اساس تک مرحله و دو مرحله بودن نیز تقسیم بندی می کنند. در اغلب موارد از کمپرسور سردخانه، تک مرحله ای بوده اما در تونل های انجماد و در برخی سردخانه های زیر صفری، از کمپرسور سیلندر پیستونی دو مرحله استفاده می شود. 

تفاوت کمپرسور سردخانه زیر صفر و بالای صفر

کمپرسور های سردخانه ای را با قدرت های متفاوتی تولید می کنند تا تقریبا بتواند سردخانه هایی که با هر ابعادی پوشش دهد. کمپرسور های سردخانه ای را در ابعاد، اندازه و توان استانداردی تولید و به بازار عرضه می کنند تا این دستگاه بتواند سردخانه ها را با هر ابعادی پوشش دهد. کمپرسور های سردخانه در برخی از قدرت ها، دارای 2 یا 3 مدل ست که در سردخانه های زیر صفر مورد استفاده قرار می گیرد. 

موتور سردخانه زیر صفر نسبت به نوع بالا صفر در توان یکسان، قوی تر بوده و دارای اقلام اضافی ست. این اقلام اضافی به کمپرسور کمک می کند که دیرتر دچار اصطحلاک شود.