کمپرسور سردخانه یکی از اصلی ترین لوازم سردخانه به شمار می رود که در اکثر مواقع، قیمت آن نسبت به دیگر تجهیزات و لوازم سردخانه، بالاتر است. برند های متفاوتی، برای سردخانه، کمپرسور تولید می کنند اما یکی از پر استفاده ترین برند ها، کمپرسور برند بیتزر است. دقت در انتخاب کمپرسور مناسب برای سردخانه، تا حد زیادی، شما را از دردسر خرابی های بعدی و تعمیرات، در امان نگه می دارد.

در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را درباره کمپرسور سردخانه و انواع آن، برندها و مدل های موجود در بازار، تفاوت کمپرسور سردخانه زیر صفر و بالای صفر، کمپرسور سردخانه تکفاز و سه فاز و … در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

سردخانه، مکانی استاندارد در بسیاری از رستوران‌ها، هتل‌ها، فروشگاه‌های رفاهی و مکان‌های دیگری هستند که مواد غذایی و نوشیدنی‌ها یا سایر مواد حساس به دما در آن نگهداری می‌شوند. اما همه سردخانه ها یکسان ایجاد نمی شوند. بسته به نوع طراحی و اجرای آن، یک سردخانه ممکن است قدرتمند و کارآمد یا ضعیف و بیهوده باشد. هنگام طراحی سردخانه و انتخاب کمپرسور سردخانه، باید عوامل زیادی را در نظر گرفت، از جمله اندازه سردخانه، محصول مورد هدف نگهداری و بودجه ساخت آن، و … .

محاسبه دقیق میزان برودت مورد نیاز سردخانه و انتخاب کمپرسور، مرحله ای بسیار مهم بوده زیرا باقی تجهیزات سردخانه را بر اساس قدرت و مدل کمپرسور انتخاب می کنند. اشتباه در محاسبات و انتخاب غلط کمپرسور، باعث ساخت بیهوده سردخانه شده که تا همیشه مشکل و معضل بزرگ شما خواهد بود.

کمپرسور چیست؟

قبل از آنکه به موضوع اصلی مقاله بپردازیم، در ابتدا به بررسی کمپرسور و کارکرد آن می پردازیم. کمپرسور، دستگاهی است که سیال (چه مبرد و چه هوا) را متراکم یا فشرده می کند که با متراکم شدن سیال داخل کمپرسور، حجم آن کاهش و دمای آن افزایش می یابد. در واقع کمپرسور با صرف انرژی اولیه، نیرویی جهت مکش گاز مبرد از اواپراتور، متراکم کردن آن و سپس فرستادن آن به کندانسور را ایجاد می کند. با کمپرس یا متراکم شدن مبرد داخل کمپرسور، مبرد گازی (داخل کمپرسور) آماده تبدیل شدن به مبرد مایع (داخل کندانسور) می شود.

کمپرسور سردخانه چیست؟

کمپرسور در سردخانه ( که به آن اصطلاحا موتور سردخانه نیز می گویند ) از مهم ترین دستگاه های سردخانه و سیکل برودت به شمار می رود. به کمپرسور، قلب سیستم برودتی نیز می گویند. کمپرسور سردخانه دستگاهی است که وظیفه متراکم سازی و فشرده سازی مبرد را بر عهده دارد. مبرد خارج شده از اواپراتور، وارد کمپرسور شده و در آن دچار افزایش فشار و دما می گردد که این عمل در کمپرسور توسط سیلندر و پیستون انجام می شود.

مبرد خارج شده از کمپرسور، وارد کندانسور شده و پس از آن، در سیکل سردخانه چرخش می کند. به عبارتی دیگر کمپرسور سردخانه، فشار مبرد گازی که از اواپراتور می آید را افزایش می دهد تا این مبرد گازی فشرده شده، در کندانسور تقطیر شود. در انتها گرمای اتاق سردخانه که توسط اواپراتور گرفته شده است، در کندانسور به محیط برگردانده می شود. موتور سردخانه را معمولا بر اساس توان و قدرت آن دسته بندی می کنند. کمپرسور در سردخانه دارای انواع مختلفی بوده که در قسمت بعد به معرفی انواع آن می پردازیم.

طرز کار کمپرسور سردخانه

تمامی کمپرسور های برودتی تقریبا طرز کار مشابهی داشته و در برخی موارد جزئی با هم متفاوتند. وقتی کمپرسور سردخانه استارت می خورد، مبرد گازی شکل از اواپراتور وارد آن می شود. مبرد گازی در اواپراتور، گرمای سردخانه را به خود جذب می کند که در این تبادل گرمایی، دمای مبرد افزایش اما فشار آن کاهش می یابد. مبرد گازی وارد کمپرسور شده و توسط سیلندر و پیستون کمپرسور، متراکم شده و دما و فشار آن افزایش می باید و آماده ورود به کندانسور می شود.

در کندانسور مبرد گازی گرم و پر فشار تقطیر شده و به مایع تبدیل می گردد. در حقیقت با عمل تقطیر، گرمای سردخانه به محیط منتقل می شود. گرمایی که اواپراتور از اتاق سردخانه گرفته است، باید توسط کندانسور به محیط بیرون منتقل شود. کمپرسور سردخانه با متراکم سازی مبرد گازی، دما و فشار آن را افزایش داده و مانند پمپ عمل کرده و گازی را که دما و فشار بالایی دارد را به کندانسور می فرستد.

انواع کمپرسور سردخانه 

اساس ساختار و کارکرد کمپرسور سردخانه، سیلندر و پیستون است. از کمپرسور های برودتی نوع سیلندر پیستونی جهت فشرده سازی مبرد در سردخانه ها استفاده می شود. دیگر انواع کمپرسورهای برودتی نظیر اسکرال یا اسکرو، در اغلب موارد در سردخانه کاربردی ندارند. کمپرسور های سیلندر پیستونی از لحاظ ساختار، به 3 دسته تقسیم می شوند :

  • کمپرسور سیلندر پیستونی باز (سمی هرمتیک)
  • کمپرسور سیلندر پیستونی بسته (هرمتیک)
  • کمپرسور سیلندر پیستونی نیمه بسته (سمی هرمتیک)

در سردخانه ها، کمپرسور از نوع سیلندر پیستونی بسته و نوع کمپرسور سیلندر پیستونی نیمه بسته کاربرد دارد. کمپرسور های سردخانه ای را بر اساس تک مرحله و دو مرحله بودن نیز تقسیم بندی می کنند. در اغلب موارد از کمپرسور سردخانه، تک مرحله ای بوده اما در تونل های انجماد و در برخی سردخانه های زیر صفری، از کمپرسور سیلندر پیستونی دو مرحله نیز استفاده می شود.

کمپرسور سردخانه از لحاظ رنج دمایی (زیر صفر و بالای صفر) و مبرد مورد استفاده (R22 یا R404) نیز تقسیم بندی می شوند. همچنین بهتر است بدانید هر کمپرسور سردخانه ای، بنا بر طراحی اختصاصی خود، می توانند تکفاز و سه فاز باشند.

کمپرسور پیستونی سردخانه چیست؟

به کمپرسور سیلدر پیستونی سردخانه، کمپرسور رفت و برگشتی می گویند که از کمپرسور های قدرتمند و با کیفیت در صنعت برودت به شمار می رود. بسیاری از سردخانه ها در تمام دنیا برای راه اندازی از کمپرسور سیلندرپیستونی استفاده می کنند. این کمپرسور ها یک یا چند محفظه پیستونی را در خود جای داده اند تا فشرده سازی سیال را به بهترین شکل ممکن به ثمر برسانند.

در کمپرسور های سیلندر پیستونی نوع سمی هرمتیک، به راحتی می توان به تمام قطعات داخلی آن دسترسی داشته و تعمیرات انجام داد. قدرت کمپرسور، دبی جابجایی مبرد، توان برودتی و تعداد سیلندرها، همگی به تمایز کمپرسور های سردخانه ای کمک می کند.

تفاوت کمپرسور سردخانه زیر صفر و بالای صفر

کمپرسور های سردخانه ای را در ابعاد، اندازه و قدرت های متفاوتی، طبق استاندارد، تولید و به بازار عرضه می کنند تا این دستگاه بتواند سردخانه ها را با هر ابعاد و اندازه ای را پوشش دهد. کمپرسور های سردخانه ای در برخی از قدرت های یکسان، دارای 2 یا 3 مدل متفاوت است.

موتور سردخانه زیر صفر نسبت به نوع بالا صفر در توان یکسان، قوی تر بوده و دارای اقلام اضافی تر است. این اقلام اضافی به کمپرسور کمک می کند که در دمای منفی، دیرتر فرسوده شده و سریع تر سردخانه را به دمای منفی مورد نظر می رساند. بنابراین، برای آنکه کمپرسور مناسبی را انتخاب کنید حتما شرایطی نظیر، دمای محصول مورد نظر در هنگام ورود به سردخانه و دمای مورد نظر جهت نگهداری محصول را مشخص و به طراح سردخانه اطلاع دهید.

تفاوت دیگری که کمپرسور سردخانه زیر صفر یا بالای صفر دارد، نوع مبرد آن است. مبرد R22 در تمامی سردخانه های بالای صفر و زیر صفر کاربرد دارد اما اگر می خواهید سردخانه زیر صفر شما سریع تر به دمای مورد نظر برسد، می توانید به جای مبرد R22 از مبرد R404 استفاده کنید.

کمپرسور سردخانه و برند های موجود در ایران

اولین نکته در این بخش این است که تمامی کمپرسور های سردخانه ای، وارداتی بوده و تولید ایرانی ندارند. کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، آمریکا و فرانسه تولید کننده کمپرسور های سردخانه ای هستند. پر مصرف ترین و محبوب ترین برند کمپرسور در ایران، برند بیتزر آلمان است. در این بخش به بررسی کمپرسور سردخانه ای برند های بیتزر، کوپلند، بوک، فراسکلد و دانفوس می پردازیم. با ما همراه باشید.

کمپرسور سردخانه برند بیتزر

متداول ترین کمپرسور مورد استفاده در سردخانه ها، کمپرسور پیستونی بیتزر است. این کمپرسور BITZER سال هاست که وارد کشور می شود و نسبت به دیگر برندهای تولید کننده کمپرسور سردخانه، دارای مزایایی مهم است که عبارتند از :

  1. کمپرسور پیستونی بیتزر اصل و اورجینال کیفیت بسیار بالایی داشته که در صورت طراحی استاندارد سیستم و انتخاب مدل مناسب، تا سال ها بدون مشکل و خرابی، کار می کند.
  2. کمپرسور پیستونی بیتزر در صورت خرابی، تعمیرات آسانی دارد. هزینه تعمیرات آن پایین تر از دیگر برند ها بوده و قطعات داخلی آن نیز راحت تر پیدا شده و جایگزین می شود.
  3. کمپرسور پیستونی بیتزر در صورت خرابی اگر تعمیر نشود، به راحتی مدل یکسان آن پیدا شده و برای جایگزین کردن، شما را دچار دردسر نمی کند.

عوامل موثر بر قیمت کمپرسور سردخانه

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، در سردخانه ها از کمپرسور های سیلندر پیستونی نوع بسته و نیمه باز استفاده می شود. ممکن است سوال شما این باشد که برای خرید کمپرسور سردخانه، چقدر هزینه لازم است. در پاسخ به این سوال باید بدانید که هر دستگاه کمپرسور سردخانه، دارای مشخصات، ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی هستند که در زمان خرید باید به آنان توجه کنید.

از عوامل موثر بر قیمت کمپرسور سردخانه می توان به نوع موتور، توان مصرفی، حجم و اندازه، برند و شرکت سازنده، میزان قدرت کمپرسور، ویژگی ها و مشخصات و نو بودن یا دست دوم بودن کمپرسور، اشاره نمود. برای استعلام قیمت کمپرسور سردخانه نیز می توانید با واحد فروش ما تماس بگیرید. تلفن کالابرودت : 02191691058

قطعات داخلی کمپرسور سردخانه

به طور کلی اساس کار کمپرسور سردخانه، فشرده سازی مبرد گازی در اثر حرکت پیستون در داخل سیلندر می باشد. در کمپرسور برای به حرکت در آوردن پیستون در داخل سیلندر، از الکتروموتور استفاده می شود. فشرده سازی مبرد در کمپرسور سردخانه، به وسیله جابجایی منظم پیستون در داخل سیلندر است که خود به وسیله شاتون به میل لنگ متصل شده است. در درون کمپرسور سردخانه، نیروی الکتروموتور به عنوان عامل محرک به میل لنگ وارد می شود.

میل لنگ حرکت دورانی را به حرکت خطی رفت و برگشتی تبدیل می کند. این حرکت از طریق شاتون به پیستون منتقل می شود. هنگامی که پیستون به سمت پایین حرکت می کند، با ایجاد خلاء نسبی در محفظه سیلندر، موجب باز شدن سوپاپ سمت مکش می شود. در این زمان مبرد گازی به داخل سیلندر کشانده شده و با حرکت مجدد پیستون به بالا، عمل تراکم انجام شده و سوپاپ مکش بسته می شود.

با رسیدن پیستون به بالاترین نقطه، سوپاپ دهش باز شده و مبرد گازی که متراکم شده و دما و فشار آن افزایش یافته، از فضای سیلندر، خارج می شود. به هنگام بالا رفتن پیستون، لحظه ای وجود دارد که در طی آن هر دو سوپاپ مکش و دهش بسته شده تا بدین وسیله، فضای سیلندر تبدیل به محفظه ای کاملا بسته و مناسب برای تراکم شود.