برودت / تبرید / سیستم برودتی / سیکل برودت / سیکل تبرید / سیستم سردخانه / سیستم چیلر / سیستم تهویه مطبوع / کالابرودت / 02177677053

 

 


برودت یا تبرید نیاز همیشگی بشر


 

به طور کلی برودت یا تبرید و سیستم برودتی یا سیکل تبرید همواره در زندگی روزمره ما نقش مهمی دارد. سرما و گرما جزء نیاز های پر اهمیت بشر در تمامی دوران ها بوده است. دما همیشه متعادل نیست و انسان دائما با تغییر دما مواجه است اما میتواند با استفاده از گرما و سرما دمای اطراف خود را متعادل و کنترل کند. با کشف آتش، انسان توانست گرمای مورد نیاز خود را ایجاد کند.

 

برودت - آتش

 

با گذر زمان و پیشرفت بشر تولید گرما به آسانی در دسترس و قابل اجراست اما در مقابل امکان تولید سرما به راحتی تولید گرما نیست. انسان از گذشته تا به امروز بدنبال راهی برای سرمایش یا سرماسازی بوده تا بتواند نیاز خود به سرما را تامین نماید.

 

برودت - برف

 

سرما در مصارف خانگی ، پزشکی ، هسته ای ، صنعتی و… به کار می رود و این نشان دهنده میزان اهمیت سرما در زندگی روزمره ماست. نیاز به سرما، نیازی نیست که روزی از بین برود یا دیگر با پیشرفت علم، انسان نیازی به آن نداشته باشد بلکه همواره نیازی است که تا همیشه انسان به آن نیاز دارد.

 

برودت - یخچال خانگی

 

برودت - نگهداری دارو

 

 


برودت یا تبرید در لغت 


 

برودت یا تبرید در لغت به معنای سرد شدن، خنک شدن و سرمایش است و یا به طور کلی به معنای سرما می باشد. هر چه مولکول های جسمی انرژی کمتری داشته باشند، سرمای جسم بیشتر و دمای جسم پایین تر است. سرما همواره در اکثریت صنایع کاربرد دارد و بشر نمی تواند حتی یک روز بدون سرما زندگی خود را پیش ببرد.

 

برودت - دماسنج سرما

 

 


صنعت برودت یا تبرید


 

صنعت برودت، صنعتی است که در جهت خنک کاری فعالیت می نماید، گاه خنک کردن محصولی، گاه خنک کردن دستگاهی و گاه خنک کردن محیطی. سیکل تبرید اساس کار صنعت برودت می باشد. هر کجا صنعتی وجود دارد، به طور حتم صنعت برودت هم باید در آنجا وجود داشته باشد.

 

 

 


اساس کار سیکل تبرید یا سیستم برودتی


 

برای فهم بهتر سیکل تبرید ابتدا به مفهوم سرما و گرما میپردازیم. گرما صورتی از انرژی ست و سرما نبود گرماست. دما یک کمیت فیزیکی ست که میزان گرم بودن یا سرد بودن جسمی را نشان می دهد. جسمی که گرمای بیشتری دارد ، دمای آن بالاتر است و بالعکس ، جسمی که گرمای کمتری دارد ، دمای آن پایین تر است.

 

برودت - دماسنج گرما

دماسنج گرما

 

قانون پایستگی انرژی بیان میکند که انرژی نه به وجود می آید و نه از بین می رود بلکه از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود در نتیجه ، انرژی گرما از بین نمی رود و فقط میتوان آن را انتقال داد. اما سرما یک انرژی نیست بلکه سرما پدیده ای ست که بر اثر کاهش گرما روی می دهد. این پدیده در تبرید نقش مهمی دارد.

 

در اینجا ممکن است سوال پیش بیاید که پس دستگاه های برودتی چگونه می توانند سرما تولید کنند؟ جواب این سوال این است که هیچ دستگاهی توانایی تولید سرما را ندارد ، تنها می تواند گرما را از جسمی گرفته و به جسم دیگری انتقال دهد. این عمل باعث کاهش گرمای جسم شده و در نتیجه دمای آن پایین می آید.

 

به طور طبیعی انتقال انرژی گرما از جسمی به جسم دیگر زمانی انجام می شود که دمای دو جسم مساوی نباشد. بدین ترتیب انرژی گرمایی از جسم گرم تر به جسم سردتر به طور خودکار شروع به انتقال می کند تا جایی که این دو جسم به یک دمای متعادل برسند. در این زمان است که تبادل گرما متوقف می شود و دمای دو جسم به تعادل می رسد.

 

برودت - تعادل گرما

 

 

اساس کار سیکل تبرید انتقال گرماست. برای آنکه دمای جسمی را کاهش دهند ، یک جسمی را که دمای پایین تری دارد ، در مجاورت آن قرار می دهند تا انتقال انرژی صورت گیرد و پس آنکه این دو جسم به دمای متعادلی رسیدند ، جسمی که گرما جذب کرده باید مجددا سرد شود. این اعمال خلاصه ای از کاری است که در سیکل تبرید انجام می گردد.

 

سیستم برودتی یا سیکل تبرید مختلف را روزانه به وفور و در همه جا میتوان مشاهده کرد؛ از یخچال، اسپیلت و مینی چیلرخانگی گرفته تا سیستم های تهویه مطبوع ، چیلرجذبی ، چیلرتراکمی ، سردخانه میوه ، سردخانه بیمارستان و سردخانه صنعتی.

 

 

 


قطعات اصلی سیستم برودتی یا سیکل تبرید


 

سیستم برودتی شامل چهار عضو اصلی کمپرسور، کندانسور، شیرانبساط و اواپراتور میباشد. کمپرسور قلب سیکل تبرید ست که سیکل برودت را آغاز کرده و  محرک گازبرودتی می باشد. برای مطالعه مقاله انواع کندانسور در صنعت کلیک کنید.

 

کمپرسور فشار مبرد را افزایش داده و با افزایش فشار مبرد، دمای آن نیز افزایش می یابد. در کندانسور این مبرد تغییر فاز داده و عمل تقطیر بر روی آن انجام می شود. مبرد گازی در کندانسور بر اثر تقطیر به مایع تبدیل میشود. سپس مایع مبرد حاصله به مسیر خود ادامه داده و در اثر وجود شیرانبساط دچار کاهش فشار و کاهش دما می شود.

 

با کاهش فشار مایع مبرد، دمای مبرد نیز کاهش میابد و وارد اواپراتور می شود. در آخر، مایع در اواپراتور تبخیر و تبدیل به گاز شده و دوباره به کمپرسور باز میگردد و این سیکل تبرید دوباره از سر، آغاز میشود.

 

سیکل تبرید

 

 

 

سرمایش ویکی پدیا

 

0003