کر درایر / پوسته کر / کالابرودت، تخصصی ترین فروشگاه آنلاین تجهیزات برودتی/ 02177677053

 

خرید کر درایر و خرید پوسته کر درایر

 

 


کر درایر و پوسته کر در سیستم برودتی 


 

به طور کلی در هر سیستمی وجود فیلتر برای پالایش کردن سیال داخل سیستم، واجب و ضروری است. در سیستم های برودتی دو سیال جریان دارد. اولین سیال گاز مبرد است که جهت خنک کاری سیستم برودتی در لوله ها جریان می یابد. سیال دوم روغن کمپرسور است که جهت روانکاری قطعات داخلی کمپرسور استفاده می شود. وجود هر گونه ناخالصی و رطوبت باعث می شود سیستم دچار اشکال شده و به درستی کار نکند.

 

در سیستم های برودتی مانند سردخانه و چیلر از فیلتر درایر برای پاکسازی مبرد داخل سیستم استفاده می شود. وجود گرد و خاک و به طور کلی وجود ناخالصی در سیستم برودتی مانع از کارکرد درست آن شده و حتی عمر مفید سیستم را به طور چشم گیری کاهش می دهد. همچنین وجود رطوبت در سیستم برودتی باعث فاسد شدن سیال و روغن شده و حتی در اثر واکنش شیمیایی که در سیکل صورت میگیرد، اسید و لجن نیز تولید می شود. در نتیجه فیلتر درایر جزئی مهم در هر سیستم برودتی به شمار می رود به طوری که یکی از عوامل مهم در سلامت کمپرسور وجود فیلتر در سیستم برودتی ست.

 

کر درایر همراه پوسته کر، جذب کننده رطوبت و گرد و خاک بوده و می تواند ناخالصی های سیستم را در لوله پیش از ورود به کمپرسور جذب کند. به عبارتی دیگر، این قطعات در کنار هم باعث تمیزی و خشکی سیستم برودتی می شود و معمولا بعد از کندانسور و قبل از لوله مویین و شیر انبساط، در خط مایع نصب می شود.

 

در ادامه به توضیح کامل کر درایر و پوسته کر و تفاوت آن با فیلتر درایر می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

 


کر درایر چیست؟ 


 

کر درایر یک هسته مرکزی جامد است که درون پوسته کر قرار می گیرد. کر درایر در واقع بخشی از فیلتر درایر است که همراه با پوسته کر، با هم تشکیل فیلتر درایر می دهند. کر درایر و پوسته کر در کنار هم وظیفه جذب و حذف رطوبت و ناخالصی های خارجی مانند گرد و غبار و روغن را در سیستم برودتی دارند. معمولا در سیستم های برودتی بزرگ از فیلتر درایر با کر درایر قابل تعویض استفاده می کنند. کر درایر ها در انواع و اقسام گوناگونی با جذب کننده های متفاوتی تولید و توزیع می شوند. کر درایر در سیستم برودتی وظایفی مثل حفاظت سیستم از رطوبت و ذرات نامطلوب را دارد.

 

در بازار، کر درایر را در قوطی های فلزی در بسته می توان پیدا کرد، زیرا این هسته جامد باید به دور از هوای آزاد نگه داری شود. در صورت تعویض کر درایر باید سریع این کار انجام شود زیرا اگر این قطعه در هوای بیرون قرار گیرد به سرعت رطوبت هوا را جذب می کند که باعث اشباع شدن و عدم کارایی آن می شود.  کر درایر به همراه پوسته کر در خط مایع سیستم برودتی و قبل از شیر انبساط قرار می گیرد. این قطعه در سیستم های برودتی و تهویه مطبوع تجاری و صنعتی کاربرد دارد.

 

 


برند های کر درایر موجود در بازار ایران


 

از معتبرترین کر درایرهای موجود در بازار می توان به برند دانفوس اشاره کرد که دو 2 نوع کر درایر ساده دانفوس و کر درایر ضد اسید دانفوس به بازار عرضه می گردد. در صورتی که در سیستم برودتی از مبرد و روغن نا مرغوب استفاده شود، سیستم برودتی اسیدی می شود. از ویژگی های کر درایر دانفوس می توان به سازگاری آن با مبرد های مختلف از جمله R134a و R404a  و … اشاره نمود.

 

در نوع ضد اسید آن دارای اکسید آلومنیوم فعال برای جذب اسید است. همچنین در نوع ساده آن مناسب برای جذب رطوبت است. جهت پاکسازی سیستم از اسید، درون پوسته کر، از کر درایر ضد اسید استفاده می کنند. پس از مدتی کار سیستم و پاکسازی کامل آن از اسید، کر درایر ضد اسید را با کر درایر ساده تعویض می نمایند.

 

کر درایر ساده دانفوس

 

کر درایر برند کستل نیز از کر درایرهای موجود در بازار ایران است که نسبت به برند دانفوس، کمی قیمت آن بالاتر است. این قطعه کستل دارای 2 مدل اصلی بوده و بر اساس کد قطعه معرفی می گردد. خرید کر درایر ساده کستل و خرید کر درایر ضد اسید کستل از فروشگاه کالابرودت به صورت اینترنتی انجام می گیرد. این قطعه جاذب رطوبت و اسید بوده و غیر قابل واکنش با مبرد است. همچنین از ویژگی های این قطعه می توان به قابلیت مسدود کردن روغن در مدار و قابلیت جمع آوری ناخالصی ها را دارد.

 

کر درایر کستل

 


انواع کر درایر 


 

کر درایرها به طور کلی در 2 نوع تولید می شوند. کر درایر ساده و کر درایر ضد اسید. نوع ساده به طور معمول در سیستم برودتی قرار می گیرند. اما نوع ضد اسید زمانی که سیستم اسیدی شده باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. پس از اینکه اسید سیستم را به خود جذب کرد، با نوع ساده تعویض می شود.

 

 


تفاوت کر درایر با فیلتر درایر


 

فیلتر درایر ها از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند : 1. پوسته 2. هسته جامد و مرکزی

همچنین فیلتر درایر ها در دو نوع تقسیم بندی می شوند. 1. فیلتر درایر هرمتیک یا بسته و 2. فیلتر درایر با هسته قابل تعویض. زمانی که سیستم برودتی با بار برودتی پایینی باشد از فیلتر درایر بسته که هم پوسته و هم هسته جامد و مرکزی دارد، جهت پاکسازی سیستم استفاده می شود. در تصویر پایین عکس فیلتر درایر از مقطع برش خورده آن مشاهده می نمایید. در صورتی که فیلتر درایر نیاز به تعویض داشته باشد، این فیلتر درایر ( پوسته و هسته ) با فیلتر درایری دیگر تعویض می گردد.

 

کر درایر داخل پوسته کر

 

در سیستم های بزرگ، که نیاز است از پوسته و هسته بزرگتری استفاده شود، پوسته بزرگ را به طور ثابت در سیستم می بندند و هسته آن متغییر است. در این صورت از فیلتر درایر، نوع با هسته قابل تعویض استفاده می شود. اگر بخواهیم تفاوت کر درایر و فیلتر درایر را بیان کنیم، می گوییم، کر درایر همان هسته جامد و مرکزی است که در سیستم برودتی داخل پوسته قرار می گیرد که با هم تشکیل فیلتر درایر را می دهند.

 

 


پوسته کر درایر چیست؟


 

پوسته کر درایر که به پوسته کر معروف است، محفظه ای است در سیستم برودتی که کر درایر در آن قرار می گیرد و با هم تشکیل فیلتر درایر را می دهند. پوسته کر از نظر انواع به تک کر، دو کر، سه کر و چهار کر تقسیم بندی می شود که با توجه به ابعاد و اندازه سیستم، نوع آن را مشخص می نمایند. ظرفیت و ابعاد و اندازه سیستم برودتی هر چه بزرگ تر می شود، به تعداد کر ها هم اضافه می شود، یعنی سیستم برودتی که پوسته چهار کر را بر آن می بندند، از نظر ظرفیت، بزرگ تر از سیستم برودتی ست که پوسته سه کر را بر آن می بندند.

 

عملکرد پوسته کر به این گونه است که وقتی مایع مبرد وارد آن می شود، کر داخل پوسته مواد ناخالصی و رطوبت را به خود جذب می کند. پوسته کر را در سیستم برودتی به صورت افقی نصب می کنند زیرا مبرد در مسیر برگشت سرعت و فشار پایینی دارد و برای اینکه مایع دارای جریان باشد، نیاز است پوسته کر و یا فیلتر درایر را به صورت عمودی نصب کنند.

 

پوسته کر یا همان بدنه فیلتر درایر جنس فولادی دارد و اتصالات جوشی آن از جنس فولاد و مس است. همچنین پوسته کر در مقابل ضربات و لرزش ها، مقاومت بالایی دارد. در بسیاری از سیستم های برودتی بزرگ صنعتی از پوسته کر استفاده می شود. جایگاه پوسته کر در سیستم برودتی، در خط مایع و قبل از شیر انبساط قرار دارد.

 


برند های پوسته کر موجود در بازار ایران


 

پوسته کر برند کستل و O&F از محبوب ترین برند های موجود در بازار ایران هستند. پوسته کر کستل ساخت ایتالیا بوده و از کیفیت بسیاری خوبی برخوردار است. همچنین پوسته کر کستل در ابعاد و اندازه های بزرگتری نسبت به برند O&F تولید می شود. همچنین پوسته کر برند O&F ساخت چین بوده و در ابعاد و اندازه های کوچکتری نسبت به برند کستل تولید می شود.

 

 


چه زمانی فیلتر درایر یک سیستم تعویض می شود؟


 

  • زمانی که رطوبت سیستم بالا می رود و سایت گلاس سیستم وجود رطوبت را با رنگ زرد نشان می دهد.
  • زمانی که سیستم اسیدی شده باشد.
  • زمانی که سیستم برودتی سرویس شود.
  • زمانی که سیستم تعمیر شود.
  • زمانی که یکی از قطعات اصلی سیستم مانند کمپرسور تعویض می شود.