کندانسور سردخانه یکی از مهم ترین لوازم سردخانه به شمار می رود که نقش بسیار مهمی را در تولید سرمای سردخانه ایفا می کند. مهم ترین نکته که همیشه سوال مشتریان است، این است که کندانسور سردخانه برند خارجی نداشته و تمامی برند های موجود در بازار، ایرانی هستند. عمده کندانسور های مورد استفاده در سردخانه نوع هوا خنک و فن دار بوده که مبرد داخل کویل، توسط فن کندانسور خنک می شود.

اگر برای اولین بار می خواهید سردخانه احداث کنید و یا کندانسور سردخانه تان آسیب دیده است، پیشنهاد ما به شما این است که حتما تا انتها این مقاله را دنبال کنید. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع به بررسی کندانسور سردخانه بپردازیم تا بتوانید بهترین کندانسور را برای سردخانه خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید. همچنین در صورتی که قصد خرید و یا استعلام قیمت کندانسور سردخانه دارید، به بخش لیست قیمت کندانسور و اواپراتور سردخانه مراجعه نمایید.

 

کندانسور چیست و چه نقشی در سردخانه دارد؟

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، کندانسور از مهم ترین و گران ترین تجهیزات سردخانه به شمار می رود. کندانسور سردخانه، نوعی مبدل حرارتی است که عملکرد آن به این صورت است که مبردی که در داخل کویل های آن جریان می یابد، توسط آب یا هوا خنک شده و از فاز گازی به فاز مایع تبدیل می شود. به طور کلی وظیفه کندانسور در سردخانه این است که حرارت جذب شده فضای داخل اتاق توسط اواپراتور را به بیرون دفع کند. این عمل نیازمند صرف انرژی و توان بوده که به وسیله کمپرسور سردخانه انجام می گیرد.

از لحاظ سیکل برودتی نیز جایگاه کندانسور سردخانه پس از کمپرسور و قبل از اکسپنشن است. کندانسور در سردخانه، مبرد گازی، داغ و پرفشار را از کمپرسور گرفته، از دما و فشار آن کاسته و آن را تبدیل به مبرد مایع می کند. مبرد مایع پس از کندانسور، وارد خط مایع شده و پس از طی مسیری، به اکسپنشن می رسد. اگر می خواهید بدانید چگونه سرمای اتاق داخل سردخانه تولید می شود به مقاله نحوه کار سردخانه مراجعه نمایید.

به عبارتی دیگر در کندانسور 3 مرحله ترمودینامیکی رخ می دهد : ابتدا دمای سیال گازی داغ کاهش می یابد، سپس تغییر فاز رخ داده و سیال گاز به مایع (تقطیر) تبدیل می شود و سپس دمای سیال مایع هم کاهش میابد. در این بین سیال، حرارت خود را از طریق لوله هایی مسی که در آن جریان دارد، به هوا می دهد. مبرد مایع شده خروجی از کندانسور سردخانه وارد شیر انبساط می شود.

در کندانسور سردخانه هوا خنک به دلیل عدم وجود آب، خطر زنگ زدگی و رسوب بسیار پایین بوده و به همین دلیل طول عمر بالایی دارند. برای حفظ راندمان این نوع باید همواره سطح پره های فن و کویل ها را تمیز نگه داشت. در انتخاب کندانسور سردخانه مناسب که بتواند سیال داغ را از دمای ورودی به دمای خروجی مطلوب برساند، همواره عوامل مختلفی دخیل هستند که عبارتند از: ظرفیت حرارتی مورد نیاز، محدودیت های محل نصب، شرایط آب و هوایی منطقه و نوع سیال به کار رفته در سیستم برودتی

 

محل مناسب نصب کندانسور سردخانه

کندانسور (Condenser) در سردخانه در بیرون از اتاقک سردخانه قرار می گیرد. کندانسور سردخانه را معمولا در 2 نقطه نصب می کنند. یا در کنار کمپرسور و بر روی یک شاسی مشترک نصب می کنند و یا در محلی به دور از کمپرسور قرار می دهند. بهتر است آن ها را در فضای بیرون نصب کرد تا دمنده ها به راحتی هوای داخل آن را به گردش در بیاورند. کندانسور سردخانه دارای شاسی بوده که کمپرسور، شیرآلات و دیگر تجهیزات محافظتی بر روی شاسی کندانسور سوار شده و مجموعا کندانسینگ یونیت را تشکیل می دهند.

کندانسینگ یونیت سردخانه معمولا بیرون از اتاقک سردخانه ( در فضای باز ) و در زیر سایه و بدور از آفتاب مستقیم قرار می گیرد. اگر کندانسور سردخانه را در فضایی بسته نصب می شود، بهتر است کانال هایی تعبیه شود تا هوای مورد نیاز این دستگاه را تامین نماید و محل نصب آن باید به گونه ای باشد که وزش باد نتواند فن ها را بچرخاند و هوای گرم خروجی به راحتی تخلیه شود.

 

کندانسور نوع هوایی یا هوا خنک؛ نوع پراستفاده در سردخانه

در کندانسور هوایی، از هوا برای خنک کردن مبرد استفاده می کنند. هوا از میان لوله ها یا کویل های کندانسور سردخانه عبور می کند و از این طریق گرمای مبرد داخل کندانسور به محیط منتقل می شود. این روش به گونه ای روش سرمایش خشک به شمار می رود و برخلاف نوع آبی و تبخیری به هیچ آبی برای دفع گرما نیاز ندارد.

طرز کار کندانسور سردخانه بسیار شبیه به رادیاتور می باشد، به طوری که مبرد گازی و داغ از یک طرف وارد لوله ها شده و در اثر هوایی که در اطرف این لوله ها وجود دارد، گرمای مبرد گرفته می شود. سپس این مبرد سرد شده و تغییر فاز داده و مایع می شود. این مایع سرد شده از آن خارج شده و وارد سیستم برودتی می شود.

هوایی که در داخل کندانسور سردخانه عبور می کند و به گونه ای عامل تقطیر مبرد می باشد،  حاصل جریان طبیعی هوا است. هوا با استفاده از یک دمنده یا فن، بر روی سطح کویل جریان پیدا می کند و به همین دلیل به کندانسور سردخانه،کندانسور فن دار نیز گفته می شود. ساختار کندانسور هوا خنک به گونه ای است که در کنار لوله های حاوی مبرد، فن ها یا دمنده هایی وجود دارد تا هوا را در داخل آن به گردش در بیاورند تا مبرد داغ درون لوله ها سرد شده و عمل تقطیر صورت گیرد. در این نوع جریان هوا از پره هایی با جنس آلومنیوم عبور می کند و مبرد نیز از لوله هایی به جنس مس عبور می کند و انتقال حرارت صورت می گیرد.

 

دیگر انواع کندانسور سردخانه 

 

نحوه انتخاب کندانسور مناسب برای سردخانه

اولین نکته در انتخاب کندانسور این است که اگر در زمینه سردخانه و ساخت آن تخصصی ندارید، حتما از یک متخصص برای انتخاب کندانسور و دیگر تجهیزات سردخانه کمک بگیرید. سردخانه ای که به صورت استاندارد طراحی و ساخته شود، تا سال ها بدون مشکل کار کرده و خراب نمی شود. بنابراین حتما در زمان احداث سردخانه از متخصصین این کار کمک بگیرید. سردخانه ای که درست ساخته نشود، مدت زمان کوتاهی بدون مشکل کار کرده اما معمولا پس از یکی دو سال دچار خرابی شده و شما را دچار دردسر می کند.

زمانی که با توجه به ابعاد سردخانه، دمای مورد نیاز و آب و هوای محل احداث سردحانه، میزان سرمای مورد نیاز سردخانه مشخص می گردد، کمپرسور سردخانه را انتخاب می کنند. پس از انتخاب ظرفیت کمپرسور، ظرفیت کندانسور سردخانه نیز تعیین می گردد.

 

کندانسور زیر صفر یا کندانسور بالا صفر

بسیاری از مشتریان زمانی که با ما تماس می گیرند برای استعلام موجودی و قیمت، از کلمه کندانسور زیر صفر یا بالای صفر استفاده می کنند که اشتباه است. کندانسور سردخانه را با ظرفیت آن مشخص می کنند. مثلا کندانسور سردخانه با ظرفیت 15 اسب یک مدل است، نوع زیر صفر یا بالای صفر ندارد.

 

اجزای اصلی کندانسور سردخانه

 

کویل کندانسور سردخانه

 

 

فن کندانسور سردخانه

فن سردخانه معمولا از نوع مکنده یا آکسیال است. فن در کندانسور وظیفه دارد که حرارت کویل ها را گرفته و به سمت بیرون فوت کند تا از میزان حرارت مبرد داخل کویل، کاسته شود. توجه داشته باشید که فن کندانسور هوا را از بیرون به روی کویل ها فوت نمی کند. کندانسور های سردخانه ای موجود در بازار یا دارای فن اصلی زیلابگ (آلمانی) و یا دارای فن طرح زیلابگ (چینی) هستند. اگر قصد احداث سردخانه ای زیر صفری دارید، حتما از کندانسور برند هایی استفاده کنید که فن آلمانی زیلابگ را دارند. اما در سردخانه بالای صفر نیز، کندانسور با فن چینی هم جوابگو است.

فن مکنده یا آکسیال سردخانه، پرتاب مستقیم باد را دارد و جابجایی هوای گرم با هوای سردتر، در حجم بالایی صورت می گیرد. همچنین توجه داشته باشید که این فن، با اختلاف فشار در پشت و جلو، دچار اختلال شده و میزان هوادهی آن کاهش می یابد.

 

رسیور کندانسور سردخانه